Uzavretím manželstva dochádza aj k vzniku bezpodielového spoluvlastníctva manželov. Ide o jednu z dvoch možných foriem spoluvlastníctva, ktorej právna úprava je zakotvená v § 143 a nasl. zákona č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník. Skrátene sa bezpodielové spoluvlastníctvo manželov označuje ako „BSM“. Čo všetko do bezpodielového spoluvlastníctva manželov patrí a čo naopak doň nespadá? Je možné bezpodielové spoluvlastníctvo manželov modifikovať, prípadne zrušiť, a to aj bez toho, aby došlo k rozvodu manželstva? Nižšie uvádzame základné informácie, ktoré vám pomôžu zodpovedať často kladené otázky.
Vznik
BSM môže vzniknúť iba medzi manželmi, a to okamihom uzavretia manželstva. Výnimku tvorí § 53 ods. 5 zákona č. 7/2005 Z.z. o konkurze a reštrukturalizácii, kde ak úpadca počas konkurzu uzavrie manželstvo, BSM vzniká až zrušením konkurzu.
Čo patrí do BSM
Do BSM patrí všetko, čo môže byť predmetom vlastníctva a čo nadobudol niektorý z manželov za trvania manželstva.
Čo nepatrí do BSM
- veci získané dedičstvom,
- veci získané darom,
- veci ktoré podľa svojej povahy slúžia osobnej potrebe alebo výkonu povolania iba jedného z manželov
- veci vydané v rámci predpisov o reštitúcii majetku jednému z manželov, ktorý mal vydanú vec vo vlastníctve pred uzavretím manželstva alebo ktorému bola vec vydaná ako právnemu nástupcovi pôvodného vlastníka
- veci nadobudnuté z výlučných prostriedkov jedného z manželov
- veci, ktoré získal jeden z manželov trestnou činnosťou
- príjmy z osobných nárokov (bolestné, sťaženie spoločenského uplatnenia)
- nárok na mzdu druhého manžela
Zúženie / rozšírenie BSM
Zákon manželom umožňuje, aby si dohodou BSM modifikovali. Táto dohoda musí byť písomná a musí byť spísaná vo forme notárskej zápisnice. Akékoľvek zmeny dohody musia byť vykonané taktiež vo forme notárskej zápisnice. Dohoda o zúžení alebo rozšírení BSM sa vzťahuje iba na majetok nadobudnutý v budúcnosti a nie na už nadobudnutý majetok.
Zákon výslovne uvádza, že manželia si môžu uzavrieť dohodu, ktorou:
- rozšíria bezpodielové spoluvlastníctvo (napr. na veci nadobudnuté darovaním)
- zúžia bezpodielové spoluvlastníctvo (môže súčasne obsahovať dohodu o správe spoločného majetku)
- dohodnú sa o vzniku bezpodielového spoluvlastníctva ku dňu zániku manželstva
- dohodnú sa o správe spoločného majetku.
Zánik BSM
Máme niekoľko možností zániku BSM:
- zo zákona – zánikom manželstva – smrťou/vyhlásením za mŕtveho jedného z manželov, rozvodom manželstva, právoplatným rozhodnutím súdu o prepadnutí majetku, vyhlásením konkurzu na majetok úpadcu
- dohodou
- na základe inej právnej skutočnosti
Zánik BSM za trvania manželstva
Konanie o zániku BSM za trvania manželstva začína na návrh. Súd BSM za trvania manželstva zruší, ak sú pre to závažné dôvody a ak by ďalšie trvanie BSM odporovalo dobrým mravom. Súd BSM zruší aj v prípade, ak jeden z manželov získal oprávnenie na podnikateľskú činnosť. Návrh podáva ten z manželov, ktorý takéto oprávnenie nezískal. V prípade, ak ním disponujú obaja manželia, návrh môže podať ktorýkoľvek z nich.
Vyporiadanie BSM
Keď nastane zánik BSM, je potrebné, aby došlo k vyporiadaniu majetku (aktív a pasív), ktoré manželia za jeho trvania spoločne nadobudli. Zákon pozná nasledovné možnosti vyporiadania BSM:
- dohodou – podpísaná v lehote 3 rokov odo dňa zániku BSM (nie je potrebné schválenie dohody súdom)
- na návrh vyporiada súd – návrh musí byť podaný niektorým z manželov na súd v lehote 3 rokov odo dňa zániku BSM
- ak nebude vyporiadané v zmysle bodu 1 alebo bodu 2, vyporiada sa uplynutím 3 rokov odo dňa zániku BSM – hnuteľné veci zostávajú tomu, kto ich používa a nehnuteľnosti zostávajú v podielovom spoluvlastníctve (rovnaké spoluvlastnícke podiely).